Wybrane propozycje filmowe 21 – 27 grudnia 2020


Poniedziałek 21.12.2020

Uwierz w ducha

Emisja: PREMIERA – 21.12.2020; poniedziałek; g. 18:20
Tytuł oryginalny: Ghost
Kraj i rok produkcji: USA, 1990
Reżyseria: Jerry Zucker
Obsada aktorska: Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg, Tony Goldwyn, Rick Aviles

Jeden z najbardziej zapadających w pamięć, filmów romantycznych wszech czasów plus dwa Oscary. Piękna współczesna baśń o potędze miłości. Zamordowany młody mężczyzna (Swayze) usiłuje – jako duch – ocalić życie ukochanej (Moore), atakowanej przez tego samego mordercę, który przyczynił się do jego śmierci. Pomaga mu w tym medium woodo (Whoopi Goldberg).
Sam Wheat (Patrick Swayze) i Molly Jensen (Demi Moore) byli razem bardzo szczęśliwi. Aż do pewnej nocy, gdy doszło do tragedii. Sam został zastrzelony w przypadkowej ulicznej bójce. Jego duch opuścił ciało i nie zauważany przez nikogo przyglądał się własnej śmierci. Pozostawił zrozpaczoną narzeczoną, z którą właśnie miał wziąć ślub. Zawieszony między niebem a ziemią odkrył w sobie niezwykłe, nadprzyrodzone zdolności, które jednak wkrótce okazały się niewystarczające. Sam, jeszcze za życia, dostrzegł pewne nieścisłości w księgowości firmy, w której pracował, ale już nie zdążył ich sprawdzić. Dopiero jako duch poznał całą prawdę, w tym także to, że jego śmierć nie była przypadkowa, a w sprawę wmieszany jest Carl Bruner (Tony Goldwyn) i jego ukochanej Molly również grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. W zaistniałej sytuacji Sam poczuł się koszmarnie bezradny, bo co prawda z wielką łatwością przekraczał mury i przechodził na drugą stronę, do Nieznanego Świata, ale jednocześnie nie mógł osobiście przyjść na pomoc Molly. Nie poddał się jednak rozpaczy i nawiązał współpracę z pewnym podejrzanym medium spirytystycznym z Harlemu, nazwiskiem Oda Mae Brown (Whoopie Goldberg), która to osoba dotąd trudniła się raczej wyłudzaniem pieniędzy pod pretekstem usług wróżbiarskich. Oda kazała się doskonałym kompanem, a wraz z jej pojawieniem się w filmie zaczęła się prawdziwie szampańska zabawa. Duch także nie poddał się i po kilku lekcjach koncentracji już wkrótce potrafił rzucać monetami, a w finale nawet porządnie przyłożyć zbirom…
Wiele dobrego napisano o tym filmie i z biegiem lat stał się ulubioną pozycją w romantycznym repertuarze. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wspaniałą kreację Whoopi Goldberg, która za rolę drugoplanową w tym filmie otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ponadto Oscarem nagrodzony został autor scenariusza, Bruce Joel Rubin. Film „Uwierz w ducha” był również kilkakrotnie nominowany: jako najlepszy film roku, za najlepszy montaż oraz za najlepszą muzykę, której twórcą był znany francuski kompozytor, Maurice Jarre.

Pasmo filmowe: Intrygujący poniedziałek; g. 21:00

Wałęsa. Człowiek z nadziei

Emisja: PREMIERA – 21.12.2020; poniedziałek; g. 21:00
Kraj i rok produkcji: Polska, 2013
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada aktorska: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Iwona Bielska, Maria Rosaria Omaggio, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski

Dramat biograficzny. Jak stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? W filmie o Lechu Wałęsie pytanie to stawia Andrzej Wajda. Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię. Marzec 1981. Sławna włoska dziennikarka Oriana Fallaci (Maria Rosaria Omaggio) w towarzystwie tłumacza przyjeżdża na gdańskie blokowisko, by zrobić wywiad z Lechem Wałęsą (Robert Więckiewicz), jeszcze do niedawna nikomu nieznanym robotnikiem, a dziś przywódcą liczącej 10 milionów ludzi „Solidarności” – pierwszego niezależnego związku zawodowego po wschodniej stronie Żelaznej Kurtyny. Już początek rozmowy ujawnia, że dojdzie do starcia dwóch silnych osobowości. Zarówno Fallaci, jak i Wałęsa chcą narzucić swój styl rozmowy. Kolejne pytania dziennikarki stają się pretekstem do długich retrospekcji, odsłaniających poszczególne etapy życiowych losów Lecha Wałęsy. Ale ten film to też opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony, Danuty (Agnieszka Grochowska) i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.
Historia Wałęsy ma jednak nie tylko psychologiczny czy lokalny wymiar. Jej kontekstem jest wielka międzynarodowa polityka. Życie zwyczajnego, walczącego na początku o pracownicze prawa stoczniowego elektryka kontrapunktuje się tu z odległymi wydarzeniami, aż do czasu, kiedy to sam Wałęsa z milionami rodaków stają się na kilka lat światowym newsem. Historyczna perspektywa z dynamiczną opowieścią o PRL-owskiej codzienności powinny pomóc zrozumieć wagę tamtych przemian. Film adresowany jest przede wszystkim do młodych ludzi przy okazji, będąc memento wybitnego Twórcy. Bywa, że o wolność trzeba walczyć, bywa, że należy jej bronić, nie ma czasu, który zwalniałby nas od refleksji nad naszą wolnością.
Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” otrzymał pięć nominacji do nagrody Orły – w kategoriach: Najlepsza główna rola męska (Robert Więckiewicz), Najlepsza główna rola kobieca (Agnieszka Grochowska), Najlepsza scenografia (Magdalena Dipont), Najlepsze kostiumy (Magdalena Biedrzycka) i Najlepszy montaż (Grażyna Gradoń, Milenia Fiedler). Natomiast Maria Rosaria Omaggio, wcielająca się w postać Oriany Fallaci, otrzymała aktorskie wyróżnienie specjalne – Nagrodę im. Francesco Pasinettiego na MFF w Wenecji 2013.


Wtorek 22.12.2020

Wkręceni

Emisja: 22.12.2020; wtorek; g. 18:50
Kraj i rok produkcji: Polska, 2014
Reżyseria: Piotr Wereśniak
Obsada aktorska: Piotr Adamczyk, Kamilla Baa, Paweł Domagała, Bartosz Opania,
Katarzyna Glinka, Piotr Głowacki, Dominika Kluźniak, Monika Krzywkowska, Kacper Kuszewski, Krzysztof Stelmaszyk

Komedia obyczajowa. Ten film to zabawna opowieść o trójce przyjaciół ze Śląska. Głównym bohaterem jest sympatyczny Ślązak Franek Szpak „Franczesko” (Piotr Adamczyk), który – mimo wrodzonego wdzięku osobistego – nie ma szczęścia w miłości. Gdy nieoczekiwanie, w wyniku zwolnień grupowych, straci pracę w fabryce samochodów, otrzyma kolejny cios – porzuci go urodziwa ukochana. Cięcia w zatrudnieniu dosięgną także jego dwóch przyjaciół – kucharza Tomka Zarównego o ksywie „Szyja” (Paweł Domagała) i starszego montera elementów kokpitu, Zenobiusza Kozioła (Bartosz Opania) – dla przyjaciół „Fikoł”. Franek, który – jako pracownik wyższego szczebla – otrzymuje największą odprawę, składa kolegom propozycję nie do odrzucenia. Zamiast zamartwiać się, co przyniesie przyszłość, we trójkę wybierają się na krótki wypad do Warszawy, żeby zaszaleć. Dla trzech bezrobotnych ze Śląska, którzy po upojnym weekendzie spędzonym w stolicy będą przekonani, że właśnie przeżyli niesamowite chwile, los przygotuje niespodziankę. Okazuje się, że prawdziwa przygoda dopiero ich czeka! Podczas przymusowego postoju w okolicach urokliwego Zarzecza zostaną omyłkowo wzięci za kogoś, kim nie są… niemieckich inwestorów! Ten film ma dostarczyć widzom tego, co najbardziej lubią – rozrywki – mówi Piotr Wereśniak, scenarzysta i reżyser „Wkręconych”, który stoi za sukcesem takich hitów kinowych, jak „Och, Karol 2”, „Nie kłam, kochanie” czy „Kiler”. – „Wkręceni” to zaskakująca historia o współczesnej Polsce, pokazana w nieco skrzywionym zwierciadle. Atrakcyjna komedia dla widowni kinowej i telewizyjnej; lekkie, przyjemne kino z morałem, które poprawia humor.
Producentem filmu jest Tadeusz Lampka, który ma na koncie wiele kasowych hitów. Jego firma – MTL MaxFilm – wyprodukowała m.in. takie komedie jak „Och, Karol 2”, „Tylko mnie kochaj” czy „Nie kłam, kochanie” (średnio 1,5 mln widzów w kinach). Tadeusz Lampka stoi również za sukcesem popularnych polskich seriali: „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”, „Barw szczęścia” i przede wszystkim – „W rytmie serca”, doskonale znanego z anteny Polsatu.

Pasmo filmowe: Wesoły wtorek; g. 21:00

Zróbmy sobie wnuka

Emisja: 21.12.2020; poniedziałek; g. 23:40
22.12.2020; wtorek; g. 21:00
Kraj i rok produkcji: Polska, 2003
Reżyseria: Piotr Wereśniak
Obsada aktorska: Andrzej Grabowski, Joanna Zółkowska, Małgorzata Kożuchowska, Paweł Deląg, Zbigniew Zamachowski

Komedia. Współcześnie w centrum jednego z wielkich miast naszego kraju, wśród biurowców, stoi domek otoczony ogródkiem. Jego mieszkańcy, Maniek (Andrzej Grabowski) i Gienia (Joanna Żółkowska) Koselowie, bynajmniej nie marzą o przeprowadzce do nowoczesnych apartamentów. Maniek martwi się o los dwójki swoich dorosłych dzieci: Zosi (Małgorzata Kożuchowska) i Janka (Paweł Deląg), żadne z nich nie wstąpiło bowiem jeszcze w związek małżeński. Kosela stawia więc sobie za punkt honoru doprowadzenie dzieci do ołtarza, by doczekać się upragnionego wnuka.
Gdzieś w Polsce, w centrum wielkiego miasta, gdzie ceny metra kwadratowego ziemi porównywalne są do tych ze światowych metropolii i w związku z tym każdy metr wykorzystuje się pod gęstą zabudowę, małżeństwo w średnim wieku, Marian (Andrzej Grabowski) i Gienia (Joanna Zółkowska) Koselowie …uprawiają pomidory. Chociaż chętnych do zakupu gospodarstwa nie brakuje, Kosela nie zamierza sprzedać swojego skrawka gruntu. Ponad wszystko ceni też sobie święty spokój w małym, ale swoim własnym domku. Marzy mu się, by na tej ziemi wychowywały się również jego wnuki. Jednak jego dwójka dorosłych dzieci: Zosia (Małgorzata Kożuchowska) i Janek (Paweł Deląg) nie zamierzają się wcale ustatkować. Słynący z licznych romansów Janek, jest wziętym ginekologiem, a inteligentna, ale raczej zasadnicza Zosia, pracuje jako specjalistka od public relations i nie chcą w przyszłości przejąć „pomidorowego” interesu rodziców. Na szczęście ojcowska intuicja Mariana Koseli podsuwa mu rozwiązanie. Tymczasem pewnego dnia u Mańka pojawia się Gustaw Mytnik (Zbigniew Zamachowski), posłannik tajemniczego biznesmana Papasa, który oferuje mu kupno plantacji. Jak się okazuje pan Kosela nawet nie myśli o odsprzedaniu dorobku swojego życia. Jednak nie przewidział jednego – Papas zechce wykorzystać jego najsłabszy punkt, aby zdobyć to, czego pragnie…
Twórcą tego filmu, zarówno autorem scenariusza, jak i jego reżyserem jest Piotr Wereśniak – okrzyknięty jednym z największych odkryć polskiej kinematografii ostatnich lat. Ogólnopolską popularność zdobył po sukcesie „Kilera”, do którego napisał scenariusz. Obecnie ma on już na swoim koncie wiele poważnych projektów, był m.in. autorem scenariusza do „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W 1999 roku Piotr Wereśniak zadebiutował jako reżyser, realizując komedią romantyczną pt. „Zakochani”.


Środa 23.12.2020

Iron Man

Emisja: 23.12.2020; środa; g. 18:20
Tytuł oryginalny: Iron Man
Kraj i rok produkcji: USA, 2008
Reżyseria: Jon Favreau
Obsdada aktorska: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Terrence Howard, Jeff Bridges,
Leslie Bibb, Jon Favreau, Paul Bettany, Faran Tahir

Widowisko science fiction z dwiema nominacjami do Oscarów. Film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu, wydawnictwa Marvel Comics. Kiedy zamożny przemysłowiec Ton Stark zostaje zmuszony do zbudowania kombinezonu pancernego po zagrażającym życiu incydencie, ostatecznie decyduje się na wykorzystanie swojej technologii do walki ze złem – jako Iron Man!
„Iron Man” to historia miliardera, przemysłowca, filantropa i zarazem genialnego wynalazcy. Tony Stark (w tej roli: dwukrotnie nominowany do Oscara, Robert Downey Jr. – „Sherlock Holmes”, „Avengers: Koniec gry”) jest właścicielem Stark Industries – konsorcjum, które jest głównym dostawcą broni dla rządu USA. Beztroski styl życia Tony’ego zmienia się na zawsze, kiedy po testach w bazie wojskowej w Afganistanie, przeprowadzanych z nową bronią, jego konwój zostaje zaatakowany, a on sam porwany przez rebeliantów. Ranny od pocisku, który utkwił w pobliżu serca, Tony zostaje zmuszony do skonstruowania potężnej broni dla Razy (Faran Tahir – „Plan ucieczki” „Star Trek”) – tajemniczego przywódcy rebeliantów. Nie zważając jednak na żądania porywaczy, Tony wykorzystuje swój genialny umysł, aby skonstruować zbroję, która utrzyma go przy życiu i pomoże w ucieczce. Na pustyni odnajduje go przyjaciel, pułkownik Rhoedes (Terrence Howard). Po powrocie do Ameryki Tony podejmuje decyzję, że Stark Industries będzie się odtąd rozwijać w zupełnie nowym kierunku. Działa, mimo oporu Obadiaha Stane’a (Jeff Bridges – zdobywca Oscara i aktor sześciokrotnie nominowany do tej nagrody) – swojej prawej ręki i jednego z szefów firmy. Przyjaciółka Starka – Virginia „Pepper” Potts (zdobywczyni Oscara, Gwyneth Paltrow) wykrada dowody, że Stane przejął rządy w Stark Industries podczas nieobecności właściciela. Tymczasem Tony spędza całe dnie i noce w warsztacie, pracując nad konstrukcją zaawansowanej technologicznie zbroi, która zapewni mu nadludzką siłę i ochroni przed atakami w przyszłości…
„Iron Man” (2008) otrzymał dwie nominacje do Oscara – w kategoriach: Najlepsze efekty specjalne (John Nelson, Ben Snow, Daniel Sudick, Shane Mahan) i Najlepszy montaż dźwięku (Christopher Boyes, Frank E. Eulner). Film ten zdobył też nagrodę BAFTA i wiele innych prestiżowych filmowych wyróżnień – w tym trzy Sarurny, m.in. jako najlepszy film sci-fi 2008 roku.
Pierwszy „Iron Man” okazał się tak wielkim sukcesem na całym świecie, że doczekał się kinowej kontynuacji z jeszcze bardziej spektakularnymi efektami specjalnymi: „Iron Man 2” (2010) i „Iron Man 3” (2013), a superbohater dołączył do drużyny „Avengers”. Z udziałem tej postaci powstało dziewięć filmów fabularnych, należących do uniwersum Marvel Cinematic.

Pasmo filmowe: Sensacyjna środa; g. 21:00

Avengers

Emisja: 22.12.2020; wtorek; g. 22:50
23.12.2020; środa: 21:00
Tytuł oryginalny: Marvel’s The Avengers aka Avengers
Kraj i rok produkcji: USA, 2012
Reżyseria: Joss Whedon
Obsada aktorska: Chris Hemsworth, Chris Evans, Robert Downey Jr, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgard, Samuel L. Jackson, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany, Alexis Denisof

Jeden z największych przebojów w historii kina. Ekranizacja jednego z najpopularniejszych komiksów w gwiazdorskiej obsadzie. Nominacja do nagród: Oscar 2013 i BAFTA 2013 za najlepsze efekty specjalne (Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, Daniel Sudick).
Nad światem wisi widmo zagłady. Ludzie stracili kontrolę nad kosmicznym sześcianem, który jest źródłem potężnej energii. Konsekwencje tego mogą być niewyobrażalne. Nick Fury (Samuel L. Jackson), szef tajnej organizacji S.H.I.E.L.D., desperacko szuka wyjścia z beznadziejnej sytuacji. Decyduje się utworzyć specjalną jednostkę pod nazwą „Mściciele”. W jej skład wchodzą znani z komiksów superbohaterowie: Thor (Chris Hemsworth), Kapitan Ameryka (Chris Evans), Iron Man (Robert Downey Jr), Hulk (Mark Ruffalo), Hawkeye (Jeremy Renner) oraz rosyjska agentka Natasha Romanoff (Scarlett Johansson). Grupa indywidualistów łączy siły, aby zapobiec katastrofie!


Czwartek 24.12.2020

Wigillia

Pierwsza gwiazdka

Emisja: 24.12.2020; czwartek; g. 11:15
Tytuł oryginalny: Star, The
Kraj i rok produkcji: USA, 2017
Reżyseria: Timothy Reckart

Animacja, nominowana do nagrody Złotych Globów (2018). Mały, odważny osiołek o imieniu Bo tęskni za życiem z dala od codziennej pracy w wiejskim młynie. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i wybiera wolność. Ucieka, by spełnić swe marzenia. Razem z nim ucieka Dave, gołąb o wielkich aspiracjach. Po drodze spotykają uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody. Wszyscy oni wspólnie z trzema przezabawnymi wielbłądami oraz kilkoma innymi nieco ekscentrycznymi zwierzętami podążają za Gwiazdą. W drodze poznają Marię i Józefa i towarzyszą im aż do stajenki w Betlejem, gdzie narodzi się Jezus Chrystus. Staną się niespodziewanymi bohaterami historii wszech czasów, opowieści o kulisach jednych z najważniejszych dla Chrześcijan świąt – pierwszych świętach Bożego Narodzenia.

Mickey: Bajkowe Święta

Emisja: 24.12.2020; czwartek; g. 13:05
Tytuł oryginalny: Mickey’s Once Upon a Christmas
Kraj i rok produkcji: USA, 1999
Reżyseria: Jun Falkenstein, Alex Mann

Bożonarodzeniowy, pełnometrażowy film animowany z udziałem największych gwiazd Disneya. Myszka Mickey i Minnie wraz ze swymi sławnymi przyjaciółmi ze Studia Disneya: Goofym, Donaldem, Daisy i Pluto przywołują wspomnienia o miłości, magii i niespodziankach w trzech cudownych gwiazdkowych historyjkach. Zgodnie ze wspaniałą disneyowską tradycją opowiadania czarownych historii Mickey i Minnie przypominają rok, w którym się w sobie zakochali i pierwszą, niezapomnianą wspólną Gwiazdkę. Goofy i Max opowiadają o swoich zabawnych, zimowych przeżyciach i o wizycie prawdziwego Świętego Mikołaja, która sprawiła, że były to najbardziej magiczne i niezwykłe święta w ich życiu. Trzej weseli siostrzeńcy Donalda wspominają, jak kiedyś życzyli sobie, żeby Gwiazdka była codziennie i jak spełnione życzenie przerodziło się w pełną komizmu katastrofę, a w efekcie pozwoliło im zrozumieć, na czym polega prawdziwy duch Bożego Narodzenia. Przepiękna muzyka i wspaniałe Gwiazdkowe piosenki sprawiają, że film „Mickey: Bajkowe Święta” jest znakomitą rozrywką dla całej rodziny.

Przyjadę do domu na święta

Emisja: 24.12.2020; czwartek; g. 14:30
Tytuł oryginalny: I’ll Be Home For Christmas
Kraj i rok produkcji: USA, Kanada – 1998
Reżyseria: Arlene Sanford
Obsada aktorska: Jonathan Taylor Thomas, Jessica Biel, Adam LaVorgna

Film familijny. Kilkunastoletni Jake (Jonathan Taylor Thomas) uczy się w college’u w Kalifornii. Obiecuje rodzicom i swojej dziewczynie Allie (Jessica Biel), że spędzi z nimi Boże Narodzenie w Nowym Jorku. Tym razem czekają na niego nie tylko bliscy, lecz także atrakcyjny prezent gwiazdkowy – wymarzone czerwone porsche z 1957 roku. Tymczasem koledzy ze szkoły zamierzają dać zarozumiałemu nastolatkowi nauczkę. W dniu wyjazdu zostawiają go na pustyni w stroju Świętego Mikołaja…

Serce nie sługa

Emisja: PREMIERA – 24.12.2020; czwartek; g. 19:00
Kraj i rok produkcji: Polska, 2017
Reżyseria: Filip Zylber
Obsada aktorska: Magdalena Różczka, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc, Paweł Domagała,
Krzysztof Stelmaszyk, Piotr Głowacki, Mateusz Damięcki, Kamila Kula, Ewa Chodakowska-Kavoukis

„Serce nie sługa” to film o poszukiwaniu miłości. To zabawne i przejmujące spojrzenie na współczesne związki. Związki ludzi, którzy przestali wierzyć w miłość, choć w głębi duszy właśnie na taką prawdziwą miłość czekają. Nie jest jednak łatwo odnaleźć swoją drugą połówkę. Daria (Roma Gąsiorowska) i Filip (Paweł Domagała) – główni bohaterowie filmu znają się od lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Filip to klasyczny „Piotruś Pan” i łamacz damskich serc. Po kolejnej, upojnej nocy, gdy obudzi się obok nowo poznanej dziewczyny, poczuje, że chce zmienić swoje życie i nadać mu sens. Przypomni przyjaciółce propozycję, którą złożył jej kilka lat wcześniej, że jeśli do trzydziestki nie będą w poważnych związkach, to pobiorą się i razem wychowają dziecko. Czy miłość może zacząć się od przyjaźni? Czy faktycznie jest w stanie przetrwać wszystko? A przede wszystkim – czy może trwa wiecznie?
Film ten wyprodukowała firma Endemol Shine Polska, na zlecenie telewizji Polsat.

Pasmo filmowe: Romantyczny czwartek; g. 21:00

Czarownica 2

Emisja: PREMIERA – 24.12.2020; czwartek; g. 21:00
Tytuł oryginalny: Maleficent: Mistress of Evil
Kraj i rok produkcji: USA, Wielka Brytania, Kanada – 2019
Reżyseria: Joachim Rønning
Obsada aktorska: Angelina Jolie, Chiwetel Ejiofor, Elle Fanning, Harris Dickinson,
Michelle Pfeiffer, Sam Riley, Ed Skrein, Robert Lindsay

Widowisko fantasy, nominowane do Oscara 2020. Akcja filmu rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach, opowiedzianych w „Czarownicy” (2014) – przeboju kinowym z brawurową kreacją Angeliny Jolie. Wzajemne relacje Diaboliny (Angelina Jolie) i jej córki chrzestnej, Aurory (Elle Fanning) zostaną wystawione na ciężką próbę.

Minęło już pięć lat od śmierci króla Stefana. Obecnie to Aurora włada królestwem, a Diabolina jest jej opiekunką i obrończynią. Tytułowa bohaterka jest teraz uosobieniem dobra, a mimo to sąsiednie królestwo, w którym mieszka książę Filip (Harris Dickinson) – ukochany Aurory, uważa ją za wcielenie zła. Jego ojciec, król Jan (Robert Lindsay) pragnie pokoju. Natomiast matka Filipa – królowa Ingrith (Michelle Pfeiffer) potajemnie przygotowuje się do wojny. Diaval (Sam Riley) – kruk i powiernik Diaboliny – uprzedza ją o intrydze, uknutej, by ją poróżnić z córką chrzestną. Aurora postanawia wyjść za mąż za Filipa i zamieszkać w jego zamku. Podczas kolacji, wydanej na cześć pary narzeczonych, wybucha awantura, bowiem ludzie wierzą, że Diabolina wciąż jest zła. Podczas gdy historia o jej klątwie rzuconej na Aurorę i pragnieniu jej uśpieniu na wieki to tylko połowa prawdy, nikt nie chce dostrzec jej miłości do córki chrzestnej. Na domiar złego, przyszła teściowa robi wszystko, by Aurora w niej widziała swoją jedyną matkę. Nadchodzi wesele Aurory i Filipa, które tylko prowadzi do eskalacji konfliktu. Diabolina musi się chronić w odległej krainie. Poznaje tam tajemnicze istoty, których przywódcą jest charyzmatyczny Conan (Chiwetel Ejiofor). Wraz z nim po jej stronie pojawiają się niespodziewani sojusznicy oraz nowe, mroczne siły. Obie bohaterki będą zawierać nowe sojusze oraz staną w obliczu silnych przeciwników w walce o ocalenie wrzosowisk i żyjących na nich, magicznych stworzeń…
„Czarownica 2” to przebój kina fantasy, powstały w wytwórniach: Walt Disney Pictures i Roth Films. W W kontynuacji filmu „Czarownica” z 2014 roku jego gwiazdą ponownie była Angelina Jolie – aktorka, uhonorowana Oscarem za rolę drugoplanową w dramacie „Przerwana lekcja muzyki”, ale również reżyserka filmowa i producentka, która też aktywnie angażuje się w działalność humanitarną na całym świecie (reprezentując ONZ). W drugiej części „Czarownicy” w głównych rolach partnerują jej: Elle Fanning („Człowiek w ogniu”, „Alienista”) oraz inna ikona Hollywood – trzykrotnie wyróżniona nominacją do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Michelle Pfeiffer („Niebezpieczne związki”, „Pole miłości”). Ponadto w filmie tym występują: nominowany do Oscara i trzykrotnie do Złotego Globu – Chiwetel Ejiofor („Zniewolony”) oraz interesujący brytyjski aktor, Sam Riley („Control”, „Duma, uprzedzenie i zombi”). Za reżyserię „Czarownicy 2” odpowiadał uznany norweski reżyser filmowy, Joachim Rønning („Max Manus” i w duecie z Espenem Sandbergiem – „Wyprawa Kon-Tiki” i „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”). Widzowie i krytycy filmowi zgodnie przyznali, że to jego dzieło – wyjątkowo w historii kina – będąc sequelem, okazało się o wiele ciekawsze i efektowniej zrealizowane od pierwowzoru.
„Czarownica 2” była nominowana do Oscara 2020 w kategorii: Najlepsza charakteryzacja i fryzury (Paul Gooch, Arjen Tuiten, David White). Film okazał się wielkim sukcesem kasowym – z budżetem 185 milionów zarobił prawie pół miliarda dolarów z dystrybucji kinowej na całym świecie.


Piątek; 25.12.2020

Boże Narodzeni
e

Renifer Niko ratuje święta

Emisja: 25.12.2020; piątek; g. 9:55
Tytuł oryginalny: Niko – Lentäjän poika
Kraj i rok produkcji: Finlandia, Dania, Niemcy, Irlandia – 2008
Reżyseria: Michael Hegner, Kari Juusonen

Film animowany. Małego renifera Niko samotnie wychowała mama, ponieważ jego tata jest członkiem legendarnej Powietrznej Eskadry Świętego Mikołaja. Niko nigdy nie spotkał taty, ale bardzo go podziwia i chciałby w przyszłości być taki jak on. Marzy o tym, aby dostać się do ekipy najbardziej odlotowych reniferów – reniferów Świętego Mikołaja. Kiedy stado głodnych wilków, któremu przewodzi Czarny Wilk, napada na renifery, Niko postanawia zwrócić się o pomoc do taty. Aby go odnaleźć i pokrzyżować niecne plany wrogów, mały renifer razem z przyjaciółmi – wiewiórką Juliusem i łasicą Wilmą – wyrusza w długą i niebezpieczną podróż. Stawka jest wysoka – wilki zagrażają nie tylko rodzinie Niko, ale całemu światu – chcą zniszczyć święta Bożego Narodzenia…

Artur i Minimki 3. Dwa światy

Emisja: 25.12.2020; piątek; g. 11:40
Tytuł oryginalny: Arthur and the War of the Two Worlds
Kraj i rok produkcji: Francja, 2010
Reżyseria: Luc Besson

„Artur i Minimki 3. Dwa światy” jest trzecim filmem o perypetiach Artura i żyjących w ogrodzie jego babci malutkich Minimków. Maltazar przedostaje się do świata ludzi. Złemu władcy Minimków udało się uzyskać wzrost prawdziwego człowieka. Z pomocą armii gigantycznych moskitów zamierza opanować Ziemię. Powstrzymać może go jedynie Artur, który niestety wciąż jest uwięziony w dwumilimetrowym ciele. Chłopiec musi powrócić do dawnej postaci, w czym pomagają mu przyjaciele: księżniczka Selenia oraz Betamesz. Niespodziewanie bohaterów gotowy jest wesprzeć także Darkos, demoniczny syn Maltazara. Jedynym sposobem na odzyskanie właściwego wzrostu jest dla Artura magiczny miód Królowej Pszczół. Bohaterowie ruszają na szaloną wyprawę, walcząc z przeciwnościami losu i upływającym czasem. Muszą się pospieszyć, gdyż Maltazar szykuje się już do podboju świata…

Król Lew

Emisja: PREMIERA – 25.12.2020; piątek; g. 15:50
26.12.2020; sobota; g. 11:15
Tytuł oryginalny: Lion King, The
Kraj i rok produkcji: USA, 2019
Reżyseria: Jon Favreau

Animacja przygodowa produkcji Walt Disney Pictures. Remake filmu animowanego o tym samym tytule z 1994 roku. Nominacja do Oscara 2020.
Simba jest młodym, prawowitym następcą tronu po swoim ojcu – królu Mufasie. Jednak nie wszyscy mieszkańcy królestwa cieszą się z jego narodzin. Następcą Mufasy był bowiem dotąd jego brat – Skaza, który nie zamierza tak łatwo oddać władzy. Knując spisek i posuwając się do zdrady, doprowadza do tragedii, w wyniku której to jemu przypada w udziale tron. Simba zostaje wygnany, ale pozostając wierny naukom swojego ojca, Mufasy, bierze sobie do serca swoje królewskie przeznaczenie. Z pomocą dwójki nowopoznanych przyjaciół zamierza odzyskać należne dziedzictwo. Wcześniej musi jednak odszukać swoją drogę ku dorosłości…

Film ten otrzymał nominację do nagrody Oscara w kategorii: Najlepsze efekty specjalne (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman) oraz dwie do Złotych Globów – jako najlepszy film animowany roku i za najlepszą piosenkę (w wykonaniu „Spirit”, wyk. Beyoncé).

Kevin sam w Nowym Jorku

Emisja: 25.12.2020; piątek; g. 18:25
27.12.2020; niedziela; g. 12:50
Tytuł oryginalny: Home Alone 2: Lost in New York
Kraj i rok produkcji: USA, 1992
Reżyseria: Chris Columbus

Obsada aktorska: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern i Donald Trump we własnej osobie
Komedia sensacyjna – kontynuacja opowieści znanej z filmu „Kevin sam w domu”. Zbliża się kolejne Boże Narodzenie i rodzina McCallisterów oraz liczni kuzyni tym razem wybierają się na odpoczynek świąteczny na Florydę. Ponieważ wciąż dobrze pamiętają, jak wiele kłopotów mieli poprzednio w Paryżu, gdy Kevin (Macaulay Culkin) sam został w domu, tym razem wszyscy go bardzo pilnują. Ale raz jeszcze z powodu awarii prądu przyjeżdżają na lotnisko dosłownie w ostatniej chwili i w wyniku nieporozumienia Kevin, biorąc przez pomyłkę obcego mężczyznę za swojego tatę, wsiada do samolotu lecącego do Nowego Jorku i raz jeszcze zostaje na święta zupełnie sam i w dodatku w obcym mieście. Tu spotyka dwóch „dawnych” znajomych: Harry’ego (Joe Pesci) i Marva (Daniel Stern) – poprzednio znanych jako „mokrzy bandyci”, który obecnie zmienili zakres działalności i nazwali się „bandyci – lepkie ręce”. Harry i Marv ukryli się wśród dekoracji, w domkach dla lalek, by pod osłoną nocy, gdy sklep opustoszeje, wyjść z ukrycia i obrabować skarbonkę z datkami na biedne dzieci. Kevin nie zamierza im na to pozwolić…

Pasmo filmowe: Gwiazdorski piątek (g. 21:00)

Morderstwo w Orient Expressie

Emisja: PREMIERA – 24.12.2020; czwartek; g. 23:30
25.12.2020; piątek; g. 21:00
Tytuł oryginalny: Murder on the Orient Express
Kraj i rok produkcji: Francja, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Malta, USA – 2017
Reżyseria: Kenneth Branagh
Obsada aktorska: Kenneth Branagh, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Tom Bateman, Michelle Pfeiffer, Johnny Depp, Judi Dench, Josh Gad, Lucy Boynton, Olivia Colman, Derek Jacobi, Daisy Ridley, Leslie Odom Jr., Sergei Polunin, Manuel Garcia-Rulfo

Ekranizacja klasycznej powieści kryminalnej Agathy Christie, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha z gwiazdorską obsadą.
Słynny detektyw Hercules Poirot (Kenneth Branagh) udaje się w wymarzoną podróż do Stambułu. W drodze otrzymuje telegraf z Anglii, który nakazuje mu pilnie wracać do domu. Spotkany przypadkowo przyjaciel – pan Bouc (Tom Bateman), który jest świeżo upieczonym szefem luksusowego Orient Expressu, proponuje Herkulesowi trzydniową podróż do Paryża, skąd szybciej dotrze do Londynu. Tymczasem pewien równie bogaty, co arogancki Amerykanin – Samuel Ratchett (Johnny Depp) usiłuje skusić go ogromnym honorarium w zamian za odkrycie, kto przysyła mu listy z pogróżkami. Herkules odrzuca hojną ofertę, wkrótce jednak będzie zmuszony zająć się tą sprawą. W najbardziej ekskluzywnym, europejskim pociągu, który w mroźną zimę zmierza na zachód, doszło bowiem do zbrodni. Poirot rozpoczyna swoje śledztwo i wszyscy współpasażerowie: Pilar Estravados (Penélope Cruz) – tajemnicza Hiszpanka; Biniamino Marquez (Manuel Garcia-Rulfo) – bogaty Meksykanin, mieszkający w Stanach; Hector MacQueen (Josh Gad) – młody Amerykanin, sekretarz i tłumacz ofiary; Edward Masterman (Derek Jacobi) – starszy Anglik o świetnych manierach, powściągliwy nad wyraz, kamerdyner ofiary; Mary Debenham (Daisy Ridley) – młoda Brytyjka, pracująca jako guwernantka w Bagdadzie; pułkownik Robert Arbuthnot (Leslie Odom Jr.) – wysoki rangą oficer armii brytyjskiej, powracający z Indii; księżna Natalia Dragomiroff (Judi Dench) – starsza dama, rosyjska arystokratka; Hildegarda Schmidt (Olivia Colman) – Niemka, służąca księżnej; hrabia Rudolf Andrenyi (Sergei Polunin) – młody węgierski dyplomata; hrabina Elena Andrenyi (Lucy Boynton) – bardzo młoda, piękna żona hrabiego; Caroline Hubbard (Michelle Pfeiffer) – Amerykanka powracająca z wizyty u córki w Bagdadzie oraz przemądrzały profesor Gerhard Hardman (Willem Dafoe) są podejrzani, bo każdy z nich skrywa mroczny sekret. Wkrótce genialny Belg odkrywa, że to szokujące zabójstwo amerykańskiego biznesmena wiąże się ze sprawą jednej z najbardziej niesławnych zbrodni w historii. Luksusowa podróż staje się punktem wyjścia do stylowej, pełnej napięcia i zaskakującej opowieści sensacyjnej, uznawanej za największą zagadkę kryminalną wszech czasów. Trzynaścioro pasażerów uwięzionych zostaje w śnieżnej pułapce, nie wiedząc, co ich czeka…
Opublikowana w 1934 roku powieść Agaty Christie pt. „Morderstwo w Orient Expressie” jest uważana za jedną z najbardziej genialnych historii, jakie kiedykolwiek powstały. Ponad 80 lat po jej wydaniu ta książka pozostaje ukochana przez nowe pokolenia czytelników. Adaptacja Kennetha Branagha – nominowanego pięciokrotnie do nagrody Oscara – oszałamia wizualnie, zaprasza widzów do ekscytującej filmowej podróży w wyśmienitym, gwiazdorskim towarzystwie.


Sobota; 26.12.2020

Boże Narodzenie

Święty Mikołaj z 34. Ulicy

Emisja: 26.12.2020; sobota; g. 13:50
Tytuł oryginalny: Miracle on 34th Street
Kraj i rok produkcji: USA, 1994
Reżyseria: Les Mayfield

Obsada aktorska: Richard Attenborough, Elizabeth Perkins, Dylan McDermott, J.T. Walsh
Komedia obyczajowa, zrealizowana na podstawie klasycznej opowieści wigilijnej, autorstwa Valentine Davies pod tym samym tytułem, która po raz pierwsza została przeniesiona na ekran w 1947 roku i otrzymała 3 Oscary, pozostając na długo szczególnie lubianą propozycją z repertuaru kina familijnego.
Akcja tego film rozgrywa się w Nowym Jorku, w scenerii bożonarodzeniowej. Pewna mała dziewczynka, imieniem Susan (Mara Wilson) podejrzewa, że Święty Mikołaj nie istnieje. Jej mama, Dorey Walker (Elizabeth Perkins) jest zbyt pochłonięta pracą zawodową, by ulec magii nadchodzących świąt. Tymczasem pewien starszy mężczyzna, Kriss Kringle (Richard Attenborough) pracuje w przebraniu Świętego Mikołaja w wielkim, słynnym domu towarowym przy 34 Ulicy, przyczyniając się swoim serdecznym zachowaniem walnie do zwiększenia obrotów w okresie przedświątecznym. Szef konkurencyjnej sieci handlowej knuje intrygę, jakby skompromitować tak doskonałego Świętego Mikołaja. Nikt nie podejrzewa, że Kriss to prawdziwy Święty Mikołaj, który właśnie przybył do miasta, by udowodnić, że Susan nie ma racji, wątpiąc w niego. By dowieść, kim jest naprawdę, zgadza się nawet na proces sądowy. Jego obrony podejmuje się młody i przystojny prawnik, Bryan Bedford (Dylan McDermott), który przy okazji cudownym zrządzeniem losu zakochuje się w mamie małej Susan… Czy Święty Mikołaj z centrum handlowego zdoła potwierdzić swą nadzwyczajną tożsamość i sprawi, że mała Susan znów zacznie wierzyć w magię świąt Bożego Narodzenia?

Co wiecie o swoich dziadkach

Emisja: 26.12.2020; sobota; g. 16:15
Tytuł oryginalny: Daddy’s Home 2
Kraj i rok produkcji: USA, 2017
Reżyseria: Sean Anders
Obsada aktorska: Will Ferrell, Mark Wahlberg, Mel Gibson, John Lithgow, Linda Cardellini,
Alessandra Ambrosio

Zwariowana komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Bohaterowie przeboju „Tata kontra tata” – ojciec Dusty (Mark Wahlberg) i ojczym Brad (Will Ferrell) – teraz przyjaźnią się i łączą siły, by pokazać swoim dzieciom, czym są perfekcyjne święta Bożego Narodzenia. Szybko jednak ich świeża przyjaźń zostaje poddana ciężkiej próbie, kiedy w odwiedziny przyjeżdżają ich ojcowie: oldschoolowy ojciec Dusty’ego, dziadek w typie macho (Mel Gibson) oraz ojciec Brada – przewrażliwiony, uczuciowy i ciepły, typowy dziadek z dawnych czasów (John Lithgow). Niedawna rodzinna sielanka szybko zamienia się w kompletny chaos, a nowe partnerstwo Dusty’ego i Brada w dawną rywalizację. Ta przezabawna i pogodna, świąteczna komedia rzuca nowe światło na termin „rodzina patchworkowa”.

Iluzja 2

Emisja: 26.12.2020; sobota; g. 18:20
Tytuł oryginalny: Now You See Me: The Second Act aka Now You See Me 2
Kraj i rok produkcji: USA, 2016
Reżyseria: Jon M. Chu
Obsada aktorska: Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Dave Franco,
Daniel Radcliffe, Lizzy Caplan, Jay Chou, Sanaa Lathan, Michael Caine, Morgan Freeman

Thriller kryminalny. Błyskotliwie inteligentna i szalenie dowcipna kontynuacja wielkiego kinowego przeboju. W obsadzie pierwszoplanowej – nominowani do Oscara: Jesse Eisenberg („The Social Network”), Mark Ruffalo („Spotlight”), zdobywca Oscara, Morgan Freeman („Za wszelką cenę”) i również trzykrotnie nominowany do tej nagrody, Woody Harrelson („Skandalista Larry Flynt”, „W imieniu armii”, „Trzy billboardy za Ebbing Missouri”) w… podwójnej roli głównej.
Grupa magików, która na wyżyny wzniosła sztukę scenicznej iluzji, ukazując ludzkim oczom rzeczy, o jakich dotąd nikomu się nie śniło i obdarowując publiczność milionami dolarów z kont niczego nie podejrzewających bogaczy – Czterej Jeźdźcy powracają! Rok po tym, jak przechytrzyli FBI i zyskali publiczne uwielbienie swoimi magicznymi pokazami, J. Daniel Atlas (Jesse Eisenberg), Dylan Rhodes (Mark Ruffalo), Merritt McKinney (Woody Harrelson) oraz Jack Wilder (Dave Franco – „Nerve”) i nowa w ich drużynie – iluzjonistka Lula (Lizzy Caplan – „Masters Of Sex”) postanawiają wyjść z ukrycia, by ujawnić nieetyczne praktyki pewnego technologicznego magnata. Magicy w trakcie swojego nowego show wpadają w pułapkę. Salwując się ucieczką przed agentami federalnymi, wpadają, dosłownie, do chińskiej stolicy hazardu – Macau. Tam spotykają kilka osób, których, raczej, woleliby nigdy nie spotkać na swojej drodze: brata Merritta – Chase’a, złowrogiego miliardera Arthura Tresslera (Michael Caine) oraz jego nieślubnego syna, Waltera (Daniel Radcliffe – serial filmów „Harry Potter”), który wdał się w ojca, i wpadają w jeszcze większe tarapaty. Ich żądny zemsty dawny rywal podczas finału Super Bowl doprowadzi do katastrofy, o którą oskarżeni zostaną Czterej Jeźdźcy. Uciekając przed FBI i policją, znienawidzeni przez publiczność, będą musieli udowodnić swą niewinność i usidlić groźnego wroga. Tym razem nie wystarczą tylko ich niezwykłe umiejętności – nie tylko magia…

Pasmo filmowe: Sobotni SuperHit; g. 21:00

Anioły i demony

Emisja: 25.12.2020; piątek; g. 23:25
26.12.2020; sobota; g. 21:00
Tytuł oryginalny: Angels & Demons
Kraj i rok produkcji: USA, 2013
Reżyseria: Ron Howard
Obsada aktorska: Tom Hanks, Ewan McGregor, Ayelet Zurer, Stellan Skarsgård, Armin Mueller-Stahl, Pierfrancesco Favino

Ekranizacja bestsellerowej kontynuacji „Kodu Da Vinci” w reżyserii Rona Howarda z gwiazdorską obsadą. Robert Langdon (Tom Hanks), wykładowca na Harvardzie, znawca symboli, zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych. Jego zadaniem jest zidentyfikowanie zagadkowego wzoru wypalonego na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od 400 lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz. Jak się okazuje, iluminaci przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i panują straszliwą wendettę. Mając na to niezbite dowody i chcąc zapobiec katastrofie, Langdon udaje się do Rzymu, gdzie zagadkę pomaga mu rozwiązać Vittoria Vetra (Ayelet Zurer) – piękna i tajemnicza włoska badaczka pracująca dla instytutu CERN. Ich przewodnikiem po Watykanie zostaje kamerling Patrick McKenna (Ewan McGregor). Zbyt późno oboje odkrywają, że nie powinni mu ufać. Rozpoczyna się zapierająca dech w piersiach podróż, wiodąca przez krypty wiecznego miasta, tajemnicze katakumby, opuszczone katedry, aż do najbardziej tajemniczego na świecie grobowca. Langdon i Vetra będą podążać śladami liczącej sobie 400 lat organizacji Iluminatów, a ich działania mogą okazać się jedyną szansą Watykanu na przetrwanie.


Niedziela; 27.12.2020

Artur ratuje Gwiazdkę

Emisja: 27.12.2020; niedziela; g. 10:50
Tytuł oryginalny: Arthur Christmas
Kraj i rok produkcji: USA, 2011
Reżyseria: Sarah Smith, Barry Cook

Animacja. Jak Święty Mikołaj dostarcza miliardy prezentów na całym świecie zaledwie w jedną noc? Otóż, jest to możliwe dzięki elitarnej armii miliona Elfów Polowych i ogromnemu centrum dowodzenia, które znajduje się pod lodem na Biegunie Północnym! Jak to zatem możliwe, aby przy tak perfekcyjne przygotowanej akcji jedno dziecko nie otrzymało swego prezentu? Dla Artura, najmłodszego syna Świętego Mikołaja, może to grozić końcem bożonarodzeniowej magii. Razem z dziadkiem, emerytowanym Świętym Mikołajem, i zbuntowanym młodym Elfem na starych saniach, zaprzężonych w kilka niewyszkolonych reniferów, Artur rozpoczyna szaleńczą misję, by dostarczyć na czas ostatni prezent!

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Emisja: 27.12.2020; niedziela; g. 18:10
Tytuł oryginalny: Star Wars: Episode VII – The Force Awakens aka
Star Wars: The Force Awakens
Kraj i rok produkcji: USA, 2015
Reżyseria: J.J. Abrams
Obsada aktorska: Daisy Ridley, Harrison Ford, Oscar Isaac, Adam Driver, John Boyega,
Mark Hamill, Carrie Fisher

Współczesny wizjoner kina, J.J. Abrams prezentuje siódmy epizod gwiezdnej sagi. Widowisko science-fiction, nominowane pięciokrotnie do Oscara.
Akcja filmu rozgrywa się trzydzieści lat po bitwie Rebeliantów o Endor, która przesądziła o upadku Sithów. Na gruzach Imperium wyrasta nowa złowroga organizacja Najwyższy Porządek i dąży do unicestwienia ostatniego Jedi, by przejąć władzę w Galaktyce. Gdy najbardziej jest potrzebny, nie wiadomo, gdzie przebywa Luke Skywalker (Mark Hamill). Pod jego nieobecność tylko Ruch Oporu, na czele którego stoi jego siostra, Leia Organa (Carrie Fisher), może pokrzyżować te koszmarne plany. Leia, z poparciem władz Nowej Republiki, pragnie odnaleźć swojego brata oraz przywrócić pokój w Galaktyce. Trop w sprawie Skywalkera prowadzi na pustynną planetę Jakku, więc generał Organa wysyła tam swojego najlepszego pilota Poe Damerona (Oscar Isaac). Niestety, Poe zostaje schwytany przez Kylo Rena (Adam Driver) – posługującego się Ciemną Stroną Mocy, czciciela Dartha Vadera. Ale uwięziony pilot na jednym z krążowników Najwyższego Porządku znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie zbuntowanego szturmowca, Finna (John Boyega). Tymczasem należący do Damerona, robot BB-8 spotyka Rey (Daisy Ridley) – tajemniczą samotniczkę, obdarzoną niezwykłymi mocami. Pustynna zbieraczka złomu – Rey i dezerter z armii wroga – Finn jednoczą siły z legendarnym Hanem Solo (Harrison Ford) i jego wiernym kompanem, Chewbaccą. Oni są ostatnią nadzieją Jasnej Strony Mocy na przywrócenie pokoju w Galaktyce…
Siódmy epizod kultowej sagi George’a Lucasa to opowieść szalenie dynamiczna, pełna zaskakujących zwrotów akcji i ekscytujących efektów, opowieść o odległej Galaktyce i walce sił Dobra ze Złem. Zobaczymy w akcji bohaterów, doskonale znanych fanom poprzednich części tego cyklu filmowego – Hana Solo (Harrison Ford), Luke’a Skywalkera (Mark Hamill) i Księżniczkę Lei’ę (Carrie Fisher) obok przedstawicieli młodego pokolenia – Rey (Daisy Ridley), Kylo (Adam Driver) i Finna (John Boyega), którzy w przyszłością będą kontynuować bój o Galaktykę.
Reżyserem i współautorem scenariusza filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” jest J.J. Abrams – pomysłodawca przebojowego serialu „Zagubieni” i twórca współczesnej kinowej wersji serialu „Star Trek”. Dzięki jego wizji i perfekcyjnej realizacji siódmy epizod gwiezdnej sagi okazał się wielkim sukcesem kinowym; jednym z najbardziej kasowych filmów w historii kina. Film zdobył też uznanie krytyków i branży filmowej, czego wyrazem było wiele nagród i prestiżowych nominacji. Szczególnie nobilitujące wyróżnienia to pięć nominacji do Oscara 2016 – w kategoriach: Najlepsza muzyka oryginalna (John Williams), Najlepszy montaż (Mary Jo Markey, Maryann Brandon), Najlepszy montaż dźwięku (David Acord, Matthew Wood), Najlepszy dźwięk (Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson) i przede wszystkim Najlepsze efekty specjalne (Roger Guyett, Pat Tubach, Neal Scanlan i Chris Corbould). Film ten otrzymał również m.in. osiem statuetek Saturna – amerykańskiej nagrody, przyznawanej dla najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science-fiction, fantasy i horror.

Pasmo filmowe: Klasyczna niedziela; g. 21:00

X-Men 2

Emisja: 26.12.2020; sobota; g. 23:00
27.12.2020; niedziela; g. 21:00
Tytuł oryginalny: X2
Kraj i rok produkcji: USA, 2003
Reżyseria: Bryan Singer
Obsada aktorska: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Rebecca Romijn-Stamos, James Marsden,
Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen, Brian Cox, Anna Paquin

Sci-fi/akcja. Druga część wielkiego przeboju kinowego powstała w oparciu o kultowy komiks amerykański. Wzrasta napięcie w stosunkach pomiędzy mutantami, a ludźmi. Do zaostrzenia konfliktu przyczynia się bezprecedensowy atak nieznanego mutanta na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W jego wyniku prezydent udziela specjalnych uprawnień generałowi Williamowi Strykerowi (Brian Cox), który wypowiada wojnę mutantom i atakuje szkołę Charlesa Xaviera. Xavier (Patrick Stewart), Wolverine (Hugh Jackman), Storm (Hale Berry) i inni X-Meni jednoczą swoje siły ze starym wrogiem – Magneto (Ian McKellen), któremu udaje się zbiec z więzienia. Wspólnie muszą zapobiec niebezpiecznej konfrontacji, która może doprowadzić do zniszczenia wszystkich…

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ